Více než pětihodinový letový program Aviatické pouti, jejíž devětadvacátý ročník se koná 1. a 2. června na pardubickém letišti, přinese řadu vystoupení. Divákům se předvedou jak současné vojenské stroje a akrobatické speciály, tak historická letadla z různých období. Nebudou mezi nimi chybět britské druhoválečné legendy Spitfire a Tiger Moth.
„Elegantní stíhací letouny Spitfire s charakteristickým eliptickým půdorysem křídla a nezaměnitelným zvukem dvanáctiválcového motoru Rolls-Royce Merlin obdivuje asi každý letecký nadšenec a neznámé nejsou ani pro ostatní veřejnost. S tímto typem jsou spojeny i četné úspěchy našich letců bojujících za druhé světové války ve Velké Británii. Proto tento typ na Aviatické pouti vždy rádi přivítáme. Bude se jednat o letoun Spitfire Mk. XVIe, který tak bravurně předvádí skvělý pilot Dan Griffith. Zajímavostí, kterou určitě postřehnou letečtí nadšenci, je změna půdorysu křídla. V loňské sezoně letoun létal se zkráceným rozpětím, s takzvanými useknutými konci křídla tak jako to měly mnohé Spitfiry na konci války. V letošním roce má křídlo opět charakteristické konce zúžené do špičky. Takové křídlo je aerodynamicky vhodnější pro letové předvádění na airshow, “ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.
Druhým letounem s britskými výsostnými znaky v programu Aviatické pouti se stane dvouplošný de Havilland DH.82A Tiger Moth. „Cvičné dvoumístné Tiger Mothy určitě nejsou tak mediálně známé jako legendární Spitfiry, přesto mají pro britské letectvo velký význam. V jejich kabinách získávali první letecké zkušenosti mnozí pozdější piloti stíhacích Spitfirů či piloti bombardovacích letadel. Byla mezi nimi i řada československých pilotů bojujících za druhé světové války v řadách britské RAF, “ říká letecký publicista Petr Kolmann a pokračuje: „Tento krásně zrenovovaný Tiger Moth efektně předváděný známým pilotem Richardem Santusem je také zajímavý tím, že vzhledem k roku výroby se stane nejstarším originálním letadlem na letošní Aviatické pouti. Návštěvníci, až si budou tento hezký dvouplošník prohlížet zblízka na statické stojánce, tak vzhledem k perfektnímu stavu asi jen těžko uvěří, že byl vyroben již v roce 1935. Navíc ve vzduchu je plně akrobatický.“
Slavná britská letadla na zemi doplní ukázka dobového tábora RAF i s dokonalou maketou Spitfiru ve skutečné velikosti, kde budou nadšenci z Czech Spitfire clubu v dobových uniformách připraveni návštěvníkům přiblížit mnohé zajímavosti z činnosti našich letců v řadách britského Royal Air Force.
To bude jen malá součást tradičně bohatého a pestrého pozemního programu s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek veteránů, vojenské, policejní a hasičské techniky.
Vše je pro návštěvníky Aviatické pouti připraveno 1. a 2. června na pardubickém letišti, které je po oba dny otevřeno od 8.00 hodin.
Součástí Aviatické pouti 2019 je také unikátní příležitost vidět naživo Red Bull Air Race Demo.