Aviatická pouť 2019
REDBULL RACE
Aviatická pouť 2019
Header slide Header slide Header slide Header slide Header slide
Remaining time to the Airshow 2019

Czech Pilots on Curtiss P40s

TRANSLATION IS NOT AVAILABLE                   

           P-40B Tomahawky bojovaly i v Royal Air Force, kam byly dodávány v rámci smlouvy o půjčce a pronájmu z USA. Svoji bojovou éru v RAF zahájily roku 1941 ve Východní poušti proti Rommelovu Afrika Korpsu. Jejich nástupci na této frontě byly pozdější verze Kittyhawk a Warhawk. Britové také poprvé zavedli, právě u Tomahawků v Africe, malování přídě se žraločí tlamou "Sharkmouth" a to u 112. squadrony, která se tím stala pověstná. Na britských ostrovech se tato verze P40 uplatnila zejména u taktického fotoprůzkumu a též mj. v pozdějších letech 1943-44 pro fighter affiliation, kdy letky Tomahawků, přičleněné k bombardovacím jednotkám bojového výcviku OTU (Operational Training Unit), zastupovaly cíle pro nácviky manévrové vzdušné střelby. U těchto Bomber Defence Training flightů sloužilo v průběhu oněch let též několik čs. pilotů a jeden dokonce jednomu takovému BDTF flightu velel.
         Pokud jde o československé piloty, létající na P-40L Warhawk u cvičné letky CIC (Centre Instruction de Chasse) letectva Svobodných Francouzů v marockém Meknésu v letech 1944-1945, patří se vzpomenout na ppor. Lubomíra Úlehlu a ppor. Ludvíka Kozáka.
        Vzácný snímek dole zobrazuje P-40E stíhací školy v Meknés roku 1944. Autorem je přímo pilot Lubomír Úlehla, který foto věnoval Zdeňku Hurtovi, leteckému historikovi a spolupořadateli Aviatických poutí
       Foto nahoře: Curtiss P-40F Kittyhawk ze sbírky The Fighter Collection ve zbarvení 85. stíhací peruti, 79. stíhací skupiny USAAF, která bojovala v Severní Africe v letech 1942-1944. Tento stroj se podobá, jak pouštní kamufláží tak lapačem vzduchu, charakteristickým pro pozdější verze, pé čtyřicítkám létaným v RAF či FAFL našimi letci. Návštěvníci letošní Aviatické pouti jej na vlastní oči spatří v Pardubicích, pokud se vyskytne závada na Curtissu P40B (foto v záhlaví článku), jehož účast již byla potvrzena.
     Snímek dole ukazuje drama se šťasným koncem: nouzové přistání Tomahawku od 112. peruti RAF, s typickou žraločí tlamou na přídi, během války v severní Africe


 

≫ Print