Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Remaining time to the Airshow 2021

Czech Pilots on Curtiss P40s

TRANSLATION IS NOT AVAILABLE                   

           P-40B Tomahawky bojovaly i v Royal Air Force, kam byly dodávány v rámci smlouvy o půjčce a pronájmu z USA. Svoji bojovou éru v RAF zahájily roku 1941 ve Východní poušti proti Rommelovu Afrika Korpsu. Jejich nástupci na této frontě byly pozdější verze Kittyhawk a Warhawk. Britové také poprvé zavedli, právě u Tomahawků v Africe, malování přídě se žraločí tlamou "Sharkmouth" a to u 112. squadrony, která se tím stala pověstná. Na britských ostrovech se tato verze P40 uplatnila zejména u taktického fotoprůzkumu a též mj. v pozdějších letech 1943-44 pro fighter affiliation, kdy letky Tomahawků, přičleněné k bombardovacím jednotkám bojového výcviku OTU (Operational Training Unit), zastupovaly cíle pro nácviky manévrové vzdušné střelby. U těchto Bomber Defence Training flightů sloužilo v průběhu oněch let též několik čs. pilotů a jeden dokonce jednomu takovému BDTF flightu velel.
         Pokud jde o československé piloty, létající na P-40L Warhawk u cvičné letky CIC (Centre Instruction de Chasse) letectva Svobodných Francouzů v marockém Meknésu v letech 1944-1945, patří se vzpomenout na ppor. Lubomíra Úlehlu a ppor. Ludvíka Kozáka.
        Vzácný snímek dole zobrazuje P-40E stíhací školy v Meknés roku 1944. Autorem je přímo pilot Lubomír Úlehla, který foto věnoval Zdeňku Hurtovi, leteckému historikovi a spolupořadateli Aviatických poutí
       Foto nahoře: Curtiss P-40F Kittyhawk ze sbírky The Fighter Collection ve zbarvení 85. stíhací peruti, 79. stíhací skupiny USAAF, která bojovala v Severní Africe v letech 1942-1944. Tento stroj se podobá, jak pouštní kamufláží tak lapačem vzduchu, charakteristickým pro pozdější verze, pé čtyřicítkám létaným v RAF či FAFL našimi letci. Návštěvníci letošní Aviatické pouti jej na vlastní oči spatří v Pardubicích, pokud se vyskytne závada na Curtissu P40B (foto v záhlaví článku), jehož účast již byla potvrzena.
     Snímek dole ukazuje drama se šťasným koncem: nouzové přistání Tomahawku od 112. peruti RAF, s typickou žraločí tlamou na přídi, během války v severní Africe


 

≫ Print