Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Zbývá do začátku Aviatické pouťi 2021

Scéna z východní fronty

Jak jsme již informovali, hlavní pozemní scénou s velkoprostorovým divadelním pojetím se na Aviatické pouti stane ukázka s námětem druhoválečných bojů na východní frontě. Ve dnech 3. a 4. června se tak na letišti v Pardubicích divákům představí několik desítek příznivců vojenské historie v dobových uniformách a s patřičnou výzbrojí, které ze vzduchu podpoří i letecká technika.

„V letecké části se představí Jak-11, který do Pardubic premiérově přiletí z Itálie. I když se jedná o těsně poválečnou cvičnou variantu pístového Jakovlevu, jeho konstrukce přímo vychází ze stíhacích strojů Jakovlevovy konstrukce, které významně zasáhly do bojů ve vzdušném prostoru nad všemi úseky východní fronty. Stíhací Jakovlevy se staly v podstatě páteří stíhacího letectva Rudé armády, se kterou vítězně dolétly v květnu 1945 do Berlína. A právě zbarvení ve stylu těchto válečných strojů nosí i Jakovlev, který na Aviatickou pouť přiletí z Itálie. Na nebi nad východní frontou nebude chybět ani legendární dvouplošník Polikarpov Po-2. Stroj s charakteristickým označením gardového pluku k nám přiletí z Mladé Boleslavi, kde je součástí sbírek tamějšího Leteckého muzea Metoděje Vlacha. V souvislosti s archaicky vypadajícím Polikarpovem nelze nevzpomenout na to, že tři letouny tohoto typu přistály na pardubickém letišti ve středu 9. května 1945. Staly se tak prvními stroji Rudé armády, které přistály v osvobozeném městě, “ přibližuje historické stroje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Více informací o programu a aktualitách z příprav Aviatické pouti, která se koná na pardubickém letišti o víkendu 3. a 4. června 2017, lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

 

≫ Vytisknout