Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Zbývá do začátku Aviatické pouťi 2021

Připomenutí válečných událostí v Tichomoří

Mezi návštěvníky Aviatické pouti jsou velice oblíbené velkoprostorové scény přibližující nějakou významnou historickou událost. Děj se odehrává jak na nebi, tak i přímo před diváky, kde nadšenci v dobových uniformách a s autentickou výzbrojí předvádějí i to, co se odehrávalo na zemi. Jedna z letošních scén, která se ve dnech 28. a 29. května představí na pardubickém letišti návštěvníkům Aviatické pouti, bude připomínat boje v Tichomoří.

„V prosinci letošního roku uplyne sedmdesát pět let od japonského útoku na americkou námořní základnu Pearl Harbor uskutečněný 7. prosince 1941. Hned následující den Spojené státy a Velká Británie vyhlásily Japonsku válku a válečný konflikt se od té chvíle stal opravdu celosvětovým. Významnou úlohu v Tichomoří zastávalo vedle námořnictva také letectvo. Některé z typů zúčastňujících se bojů představíme i divákům Aviatické pouti. Především se bude jednat o dvoumotorový létající člun Catalina, který bude bezesporu hvězdou letošního ročníku. Ve scéně s ním bude účinkovat i americký palubní torpédový bombardér Grumman Avenger, který diváky zaujme svou mohutností, ale i sklopným křídlem, nutným pro skladnější hangárování na letadlových lodích. V roli protivníka se představí replika slavného japonského palubního stíhacího stroje Zero, “ říká o jedné z velkoprostorových scén a v ní vystupujících historických letadlech Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Scénu na zemi patřičně oživí nadšenci z klubů vojenské historie a bude se opět jednat o jeden z unikátů, protože ukázky bojů z Tichomoří jsou na evropském kontinentu nevídané. Vše doplní nezbytné pyrotechnické efekty a odborný komentář. S technikou vystupujících military klubů se budou moci návštěvníci seznámit i v rámci pozemního programu, který bude po oba dny, 28. a 29. května 2016, na pardubickém letišti probíhat již od dopoledních hodin.

≫ Vytisknout