Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Zbývá do začátku Aviatické pouťi 2021

Velká válka námětem první scény

Tak jako se již stalo tradicí, přinese letošní Aviatická pouť návštěvníkům ucelený program složený jak z letových ukázek, tak komponovaného pozemního programu.

Program velké letecké podívané, jakou pardubická Aviatická pouť již tradičně je, se začíná připravovat vždy s příchodem podzimu. Proto má v současné době organizační štáb hlavní směry programu „nalajnovány“ a je tedy možné poodhalit, co je pro návštěvníky připraveno. Podtitul letošního ročníku nese název Rytíři nebes a zcela určitě každého napadne, že alespoň jedna komponovaná scéna bude mít námět v dobách první světové války, jejíž sté výročí zahájení připadá na letošní rok. Velká válka se stala také prvním konfliktem, kde bylo ve větší míře využito letectvo. Bohužel, přesných létajících replik z tohoto období je ve světě jako šafránu a v letošním roce stého výročí od vypuknutí války je o ně mezi dalšími organizátory evropských leteckých akcí velký zájem. Přesto se v první komponované scéně divákům, vedle českých UL replik z Nadačního fondu letadlo Metoděje Vlacha z Mladé Boleslavi a týmu Pterodactyl Flight z Jihlavy, představí i plnohodnotný trojplošník Fokker Dr. I z Německa. V jednání je také Fokker D. VII Mikaela Carlssona ze Švédska, který se na Aviatické pouti již několikrát představil se svým originálním Blériotem a Fokkerem Dr. I. Jsme také v jednání s italským stavitelem repliky třímotorového dvouplošníku Caproni Ca.3, který by do Pardubic rád přilétl a předvedl našim divákům typ, který se, sice neslavně, zapsal do historie související se vznikem Československa. S verzí Caproni Ca.33 havaroval před 95 léty, 4. května 1919, při svém návratu do vlasti generál M. R. Štefánik. Účast tohoto skvostu však bude záležet především na tom, zda se podaří včas dokončit letové zkoušky a získat potřebné osvědčení. Pozemní scéna diváky zavede na „Západní frontu“, kde se divákům představí jak vojáci v dobových uniformách s plnou výzbrojí, tak i repliky vojenských vozidel z tohoto období. Program pochopitelně připomene také sté výročí vzniku československých legií. 

Jak je již napsáno v úvodu, program je připraven, ale máme ještě čtyři měsíce před Aviatickou poutí a nechceme takzvaně vystřílet prach. Další části programu proto budeme postupně zveřejňovat na našich stránkách, kde představíme nejen náměty komponovaných scén, ale i letadla, která potvrdila účast a pochopitelně i další novinky.

≫ Vytisknout