Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Zbývá do začátku Aviatické pouťi 2021

60-té narozeniny

Aviatická pouť, která se uskuteční 1. a 2. června na pardubickém letišti, nejsou jen letadla a vzdušné exhibice, ale na ploše letiště je pravidelně pro návštěvníky připraven i pestrý pozemní program. Jeho součástí je také divácky velmi oblíbené stylové Retroměstečko (nejen) ČSLA. Jeho součástí se v letošním roce stane také zcela ojedinělá výstava uspořádaná na počest šedesátého výročí od zahájení sériové výroby legendárního automobilu Praga V3S. Těch bylo v létech 1953 až 1990 vyrobeno přibližně 132 000 kusů. Nejvíce se uplatnily v armádě, kde s nimi v rámci základní vojenské služby jezdila naprostá většina mužů. Někteří z nich byli řidiči, ostatní se přepravovali alespoň na jejich korbě.
znak

Již od konce šedesátých let se uvažovalo o jejich nahrazení, ale obdobný typ se z různých důvodů nedařilo najít. Situaci se podařilo vyřešit až v nedávné době a v posledních létech dochází k přezbrojování armády a legendární „Vétřiesky“ rychle ze silnic mizí. Proto výstava vozidel s rozdílnými nástavbami poskytne návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s pestrou škálou úkolů, které tato vozidla v průběhu let plnila. „Naším cílem bylo nejen připomenout automobil, jenž se stal legendou, ale současně dát do jednoho celku provozuschopné exempláře, které nejsou jen statickými exponáty v muzeích, ale řada z nich stále slouží v běžném provozu. Původně jsme chtěli uspořádat jen symbolickou výstavku, ale jak se zpráva rozšířila, zájem provozovatelů vystavit při této slavnostní příležitosti své osvědčené dříče narůstal. Bohužel jsme trochu omezeni prostorem vymezeným pro Retro městečko ČSLA a vystavených vozů bude přibližně pět desítek, což je doposud nevídané množství.

Podrobný článek o PV3S najdete v předešlé novince naší webové prezentace: více o Retroměsrečku (nejen) ČSLA

rak

Jeden z bonbónků "vétřasek", které se účastní oslav 60.let od sériové výroby řady V3S.
kardansvetlo_1Na závěr malá hádanka: jaká Pragovka se skrývá pod dvěma výše publikovanými obrázky? Napovíme, že dnes je to k vidění unikát a bude na Aviatické pouti 2013.

Detailni seznam PV3S dle typů po kliknutí ZDE

Náhled na rozmístění techniky Retroměstečka (nejen) ČSLA, včetně "oslavenkyň" najdete po kliknutí ZDE.

PLACHTA_SPONZORI_V3S

≫ Vytisknout