Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Zbývá do začátku Aviatické pouťi 2021

SPITFIRE NESMÍ CHYBĚT !

      Pokud hovoříme o československých letcích bojujících v exilu během druhé světové války, vždy narazíme na legendární stíhačku Spitfire, na které naši, včetně Františka Fajtla, jehož sté výročí narození si letos připomínáme, bojovali na západní frontě. Na Aviatické pouti 2012  předvede pilot Dan Griffith stroj veskrze unikátní, Spitfire verze Mk.XVI sériového čísla TE184, s nímž přiletí z domovské základny v německém Bremgartenu. Letoun nosí zbarvení kanadského velitele křídla v Tangmere W/Cdr "Jacka" Charlese z března roku 1945. Ke spitfiru této verze se také váže osud slovenského stíhacího esa Otto Smika, který byl dne 28.11.1944, jako velitel 127. peruti RAF, sestřelen německou protiletadlovou obranou poblíž železniční stanice Zowlle právě na LF.Mk.XVIe.
      Supermarine Spitfire Mk.XVI byl vyvinut z verze Mk.IX za účelem zlepšení parametrů při vzdušných soubojích v malých výškách. Mk.XVI je poháněn motorem Rolls-Ryce Packard Merlin 266 o výkonu 1700 koňských sil optimalizovaným pro vyšší hustotu vzduchu. Výzbroj tvořily dva kanóny Hispano ráže 20mm a dva půlpalcové kulomety Browning. Stroj mohl rovněž nést jednu 500 lb (227 kg) nebo dvě 250 lb (114 kg) pumy. Spitfiry Mk.XVI sloužily koncem války, mnoho z nich létalo se zkráceným rozpětím křídel (LF) a kapkovitou kabinou. Bylo vyrobeno celkem 1054 kusů této verze.


Supermarine Spitfire Mk.XVIe v barvách W/Cdr. Jacka Charlese (foto vlevo) má ve své sbírce Stephen Stead, pravidelný návštěvník a příznivec Aviatické pouti. Vpravo slovenský letec Otto Smik, který na tomto typu položil svůj život v boji za vlast. Bylo mu tehdy pouhých 22 let.

    
Foto vlevo:
"Tear top canopy"- tak byly označovány stroje opatřené kapkovitým překrytem kabiny, produkované současně s letouny klasického provedení. Za příklad slouží tento snímek Spitfiru LF Mk.16 RW396 (FJW-L) ze stavu Central Gunnery School, sídlící v Leconfieldu, u níž sloužil v poválečných letech i stroj TE184, hvězda letošní Aviatické pouti.
    Hlavní dodávky Spitfirů LF Mk.XVIE směřovaly v konečných měsících války v Evropě  ke squadronám 2nd Tactical Air Force (RAF). Foto vpravo zobrazuje dvojici "šestnáctek" 443(RCAF) squadrony, která tuto verzi obdržela v lednu 1945 na základně Évere v Belgii. Jak vidno, letouny se stavěly ve dvou variantách rozpětí křídla.
Z archivu Zdeňka Hurta.

 

 

≫ Vytisknout