Aviatická pouť 2021
Aviatická pouť 2021
Header slide Header slide Header slide Header slide
Zbývá do začátku Aviatické pouťi 2021

Nejen letecká archeologie...

Samostatnou kapitolou Aviatické pouti v doprovodném programu je již několik let ukázka činnosti nadšenců, kteří mapují sestřely letounů s jejich následným vyzvednutím. Připomeňme si, že právě na pardubické akci vzniklo a následně se ujalo označení "letecká archeologie".

Takto to známe z pardubického letiště.

Letecký archiv Čepí pod vedením Honzy Pohorelce zaznamenal v této branži úspěchy a nespokojil se pouze s vykopávkami. Svou aktivitu rozšířil do další sběratelské oblasti týkající se letadel a všeho zajímavého co k nim náleží.

Pro AP 2012 se dokončuje přední část Su-22

Aby nalezené a nashromážděné artefakty nezůstaly skryty před zraky veřejnosti, tak jako po válečných událostech pod pokrývkou zeminy, je v obci Čepí na Pardubicku vytvořena zajímavá výstava v části firemních prostor POHORELEC s.r.o. Není bez zajímavosti, že letecký archiv plánuje vytvořit samostatné muzeum a doufejme, že právě díky Aviatické pouti by v popisu charakteristiky činnosti mohl figurovat právě pojem "letecká archeologie".

Na Aviatické pouti 2012 se Letecký archív Čepí představí nejen s každoroční klasikou: nalezené motory válečných plnokrevníků, výbavy a výstroje pilotů, části letounů, ale nově i s poválečnými leteckými díly, kde dominovat bude nejen kabina legendárního SU-22, ale i další a nové nálezy a sbírky. Můžeme očekávat, že s Honzou přijedou do Pardubic podobně fungující kluby a archivy, abychom se mohli těšit na rozsáhlou expozici.

Na AP 2010 při oslavách 100 let české aviatiky.

Obrazem Vám přinášíme malou ukázku z prostor Leteckého archívu Čepí. Tyto archivní cennosti zčásti uvidíte i na dvaadvacáté Aviatické pouti:

Pro aktuální informace z archívu klikni zde...Mirek Toman

≫ Vytisknout